Rowerowy raj

Ziemia łańcucka zaprasza cyklistów. Pod linkiem znajdziesz mapki tras wraz z opisem. Zapraszamy!

 https://powiatlancut.gotopoland.eu/pl/tourism/active-holidays/trasy-rowerowe.html

Jeśli kochasz turystykę na dwóch kółkach, w powiecie łańcuckim rozwiniesz skrzydła. Atutem tej ziemi są rowerowe szlaki tematyczne. Jeśli interesuje cię sztuka sakralna, skieruj dwa koła na Szlak Przydrożnych Krzyży i Kapliczek w Husowie, Szlak Kraczkowskich Kapliczek i Krzyży lub Szlak Małej Architektury Żołyńskie Kapliczki. Interesuje cię sztuka zaklęta z glinie? Skieruj się na Szlak Garncarski, który ma swój początek w Medyni Głogowskiej. Masz czas i siły? Skieruj rower na Białobrzeską trasę rowerową (15 km) lub Południową trasę rowerową. Na odcinku między Rzeszowem a Leżajskiem szlak Green Velo zachęca do zwiedzenia powiatu łańcuckiego. Ze strony internetowej szlaku możesz pobrać foldery i mapy poświęcone tej okolicy.

 

Białobrzeska trasa rowerowa: Białobrzegi - Korniaktów - Budy Łańcuckie - Grodzisko Dolne - Zmysłówka - Opaleniska - Żołynia - Białobrzegi. Trasa zatacza pętlę wśród lasów gmin Białobrzegi, Żołynia, Grodzisko, trasa nizinna, oznakowana, pośród pól, lasów i stawów.

Południowa trasa rowerowa: malownicza trasa rowerowa (ok. 30 km) przebiega przez Handzlówkę, Albigowę-Honie, Cierpisz, Kraczkowę i Albigowę. Planowane jest rozszerzenie trasy na pozostałe miejscowości gminy. Początek i zakończenie trasy znajduje się w centrum Handzlówki. Biegnąca przez teren gm. Łańcut jest trasą trudną, na której trzeba pokonywać liczne, czasem bardzo strome wzniesienia. Wiedzie głównie drogami polnymi, kamienistymi. Jednak walory widokowe tej trasy w pełni wynagradzają trudy podróży.

„Szlak garncarski”: wiodący przez wsie Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka, Pogwizdów i Zalesie to trasa turystyczna, która wiedzie do miejsc, gdzie w zaciszu warsztatów garncarze toczą na kołach garnki, na półkach pod powałami suszą się pękate, gliniane dzbany; dymią piece po brzegi wypełnione ceramiką. Zachwycają zaklęte w glinie światki, wiejskie kapele i „gwizdające” ptaszki. Zdumiewa też ceramiczna mozaika zdobiąca wnętrze medyńskiego kościoła. Trasa pełna jest uroczych zakątków, takich jak zielone, śródleśne stawy czy pagórki, z których roztacza się widok na panoramę okolicznych miejscowości koniecznie trzeba się zatrzymać przy starym cmentarzu ukrytym wśród wysokiego starodrzewu, a po drodze pokłonić się każdej napotkanej kapliczce.

„Żelazny szlak” o długości ponad 30 km wiedzie przez przysiółki Rakszawy: Dymarkę, Basakówkę, Wołochy, Kościelne, Rąbany Gościniec, Bieleckówkę, Strachocin oraz sołectwa gminy Rakszawa: Kąty rakszawskie, Węgliska i Wydrze wśród otaczających ją lasów dawnej Puszczy Sandomierskiej, na sporych odcinkach wzdłuż dróg asfaltowych. Główną atrakcją ścieżki jest piec dymarski, młyny wodne, cegielnie oraz kuźnie.

Szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek. Wiedzie on wśród lasów Husowa i Tarnawki, by dać wytchnienie w czasie tzw. jużyny w skansenie w Markowej (po wcześniejszym uzgodnieniu). Znalazły się na niej najciekawsze obiekty  związane z historią Husowa oraz ponad dwadzieścia krzyży i kapliczek przydrożnych znajdujących się na terenie wsi. Trudy podjazdów wynagradzają zapierające dech w piersiach widoki.

Szlakiem kraczkowskich kapliczek i krzyży. Trasa liczy 15,5 km. Rozpoczyna i kończy się w Kraczkowej przy pomniku Chwały Grunwaldzkiej. Podzielona jest na 4 odcinki o różnym stopniu trudności. Znajduje się na niej 20 zabytkowych kapliczek, 4 krzyże, zabytkowe 300 letnie dęby, kościółek pod wezwaniem Marii Magdaleny, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki kultury i punkty widokowe.

"Szlak małej architektury - żołyńskie kapliczki" został zaprojektowany w formie pętli o długości 50 km. Najlepiej zwiedzać go rowerem, bądź wędrując. Szlak wiedzie wygodnymi, spokojnymi drogami. Sporo tu odcinków wśród lasów i pól, blisko natury. Trasa prowadzi przez niezwykle cenne przyrodniczo obszary chronionego krajobrazu: Brzóźniański oraz Zmysłowski. Wycieczkę można rozpocząć w dowolnym miejscu. Najwygodniej uczynić to na żołyńskim rynku pełnym zieleni i zabytkowych kamieniczek.