VII Spartakiada Osób z Niepełnosprawnością Powiatu Łańcuckiego

27-05-2014

W sobotę 17 maja 2014 r. w hali MOSiR w Łańcucie odbyła się VII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego. Organizatorem tej wspaniałej Imprezy jak co roku był Starosta Powiatu Łańcuckiego, Burmistrz Miasta Łańcuta, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie, Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Duszpasterstwo Osób Niesłyszących Rejonu Łańcuckiego.
Głównym celem Spartakiady była aktywizacja środowisk osób niepełnosprawnych oraz rozwijanie specyficznych form kultury fizycznej, a także popularyzacja terapii ruchem dla relaksu psychicznego i fizycznego. Impreza tradycyjnie już miała charakter sportowo-rekreacyjny. Jak w ubiegłych latach poziom trudności w poszczególnych konkurencjach był dostosowany do możliwości wszystkich uczestników tak, by osoby z największą nawet dysfunkcją mogły być aktywnymi uczestnikami. Ważną jej rolą była integracja osób niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami oraz umocnienie u dzieci ze specyficznymi problemami odwagi i przekonania o możliwości czynnego udziału w życiu społecznym.
W Spartakiadzie udział wzięło około 320 osób niepełnosprawnych wraz ze swoimi opiekunami: PZN Koła Powiatowego w Łańcucie, NORW w Wysokiej, DPS w Łańcucie, ŚDS w Łańcucie, ŚDS w Rakszawie, ZAZ w Woli Małej, WTZ z Białobrzeg i Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła Terenowego w Łańcucie, Świetlica „Wzrastanie”, Duszpasterstwo Osób Niesłyszących Rejonu Łańcuckiego. Imprezę wsparli również aktywnym udziałem wolontariusze ze Szkolnego Koła „Caritas” z Zespołu Szkół Technicznych. Swą obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Starosta Powiatu Łańcuckiego Adam Krzysztoń, Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak, Dyrektor PFRON Maciej Szymański, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Kuźniar, Dyrektor MOSiR Jerzy Hałka, Powiatowy Lekarz Weterynarii Leszek Bar, Dyrektor Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Łańcucie Jadwiga Cwynar, radni powiatu łańcuckiego. Naszej imprezie towarzyszyły media lokalne: Katolickie Radio Fara, Klucz Łańcucki, Łańcut.org, TV Łańcut.
Oficjalnie spartakiadę rozpoczęły przemówienia współorganizatorów. Przed rozpoczęciem rozgrywek wszyscy zostaliśmy cofnięci w czasie do średniowiecza, aby za sprawą „Rycerzy Boju Dnia Ostatniego” móc zobaczyć jak wyglądały walki pomiędzy rycerzami oraz usłyszeć kilka słów o ubiorach i uzbrojeniu tamtych czasów. Szczególną ciekawostką był rycerz z odległej Japoni.
Poszczególne grupy zawodników prowadzone przez sędziów, krokiem defiladowym wchodziły na płytę boiska, przy akompaniamencie Orkiestry Powiatowego Zespołu Ognisk Pracy Pozaszkolnej „Młode Sokoły”. Uczestnicy spartakiady rywalizowali w następujących dyscyplinach: przeciąganie liny, rzut woreczkiem do celu, zawody na balonach, rzut lotką do tarczy, tenis stołowy, badminton, rzut piłką do kosza, dźwiganie sztangi leżąc, warcaby stupolowe.
Ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy cieszył się mecz siatkówki pomiędzy  Duszpasterstwem Osób Niesłyszących a księżmi i choć doping dla obu drużyn był jednakowy, zwyciężyła drużyna reprezentująca Duszpasterstwo Osób Niesłyszących.
Po sportowych zmaganiach organizatorzy wręczyli zawodnikom medale, statuetki, nagrody. Fundatorami nagród byli Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Gołojuch oraz firmy: ARGO, Ucho-Med, Alfred.
Podczas całej spartakiady zauważyć można było jak wiele radości i szczęścia daje osobom niepełnosprawnym możliwość uczestniczenia w tego typu imprezach oraz jak ważne jest wdrażanie do współzawodnictwa i rywalizacji sportowej. Służy to bowiem rozwijaniu motywacji do podejmowania samodzielnych działań na rzecz rozwoju fizycznego.
Obserwując osiągnięcia osób niepełnosprawnych lepiej rozumiemy ich potrzeby, stajemy się wobec nich bardziej tolerancyjni i otwarci. Najważniejsze wydaje się jednak to, że osoby te same zaangażowały się w zorganizowanie tak poważnego przedsięwzięcia, jakim jest  Spartakiada Osób Niepełnosprawnych.
Duszpasterz Niesłyszących ks. Jan Franków