Szlakiem zbiorników wodnych

20-09-2016

XXXII Powiatowy Rajd Rowerowy

Na inaugurację tegorocznych Dni Miasta i Powiatu Łańcuckiego w sobotę 17 września 2016 r. ponad 140 uczestników wzięło udział w XXXII Powiatowym Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Zbiorników Wodnych. Rajd ten swoją nazwą i trasą nawiązywał do XVII rajdu z 23 maja 2009 r., który ze względu na deszczową pogodę miał być odwołany. Tegoroczny rajd przy doskonałych warunkach pogodowych dostarczył miłośnikom dwóch kółek wielu wrażeń.
  Po krótkich komunikatach przypominających o zasadach bezpieczeństwa dla uczestników, rajd rozpoczął się w Dąbrówkach od przeprowadzenia rowerów z boisk sportowych Zespołu Szkół do kościoła parafialnego pw. NMP Królowej Polski. Ksiądz proboszcz Czesław Prucnal przedstawił historię cudownego obrazu i Sanktuarium NMP Królowej Serc Naszych oraz pobłogosławił uczestników rajdu. W samym kościele i w jego otoczeniu powstało wiele dzieł sztuki sakralnej, które warto obejrzeć.
  W dużej grupie uczestnicy rajdu przejechali drogą powiatową przez Dąbrówki, Smolarzyny, a w Korniaktowie wjechali na Zmysłowski Obszar Chronionego Krajobrazu, gdzie wśród lasów i 9 stawów podziwiali piękno przyrody. Dłuższy postój zaplanowano w Laszczynach nad zbiornikiem wodnym „Czyste”, który był połączony z drobnym poczęstunkiem i rywalizacją w nietypowych zawodach. W poszczególnych grupach wiekowych zawodnicy mieli za zadanie, w jak najkrótszym czasie, biegając po piasku, napełnić kufel wodą przy pomocy dwóch małych kubeczków. Następnie uczestnicy rajdu opuszczając starannie zagospodarowany teren Igloo Clubu w Laszczynach udali się do Grodziska Dolnego, Opalenisk, by na krótko zatrzymać się przy zalewie „Rajszula”, w którym widać było znaczny ubytek wody po tegorocznej suszy. Oficjalne zakończenie rajdu miało miejsce w Żołyni „Nad Tamą”, gdzie na strudzonych kolarzy czekał gorący posiłek i napoje, które wraz z nagrodami zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie.
  Ze strony samorządu powiatowego jako uczestnicy oraz współorganizatorzy brali udział pracownicy samorządowi tacy jak: Robert Kochman - Sekretarz Powiatu Łańcuckiego, Robert Bejster - Naczelnik Wydziału Informatyki, Zastępca Naczelnika Wydziału Geodezji - Piotr Pasierb z żoną i 7-letnim synem, kierowca Jacek Mach, Piotr Władyka z Wydziału Środowiska i Rolnictwa, a radnych Powiatu Łańcuckiego reprezentowała Monika Roman. Na czele peletonu, tak jak w poprzednich 31 rajdach jechał Jan Jabłoński z Rakszawy wraz z tubą i aparatem fotograficznym. Na rajdzie nie zabrakło również pomysłodawcy tej atrakcyjnej formy rekreacji - emerytowanego Naczelnika Wydziału Środowiska w Starostwie Edwarda Krauza.
  Firma NSB Sport Serwis ufundowała kask rowerowy, który tym razem najmłodszy z kolarzy wylosował dla Ireny Dziak z Wysokiej. Warto podkreślić, że w tym roku jubileuszowym 1050-lecia chrześcijaństwa na rowerze wraz dwójką kolarzy Irena dojechała do Gniezna, Kalisza i Lichenia, pokonując łącznie 930 km. Nieodgadnioną zagadką pozostanie to, w jaki sposób kolor kasku wylosowanego przez Irenę doskonale dopasował się do kolorystyki jej stroju.
Łukasz Burda Powiatowy Koordynator Sportu
Fot. Robert Kochman, Piotr Władyka