Święto Policji w Łańcucie

26-07-2018

Wczoraj, tj. 25 lipca br. w Komendzie Powiatowej Policji w Łańcucie odbyły się Obchody Święta Policji. W trakcie uroczystości łańcuccy policjanci otrzymali odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie policyjne.

Tegoroczne Obchody Święta Policji poprzedziła poranna msza święta w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie.  Eucharystię z okazji 99. rocznicy powołania Policji Państwowej poprowadził Ksiądz Prałat drTadeusz Kocór Dziekan Dekanatu Łańcut I. W uroczystym nabożeństwie uczestniczyli m.in. Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie insp. Marek Mendoń, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Jan Węgrzyn, Naczelnicy Wydziałów i Kierownicy Referatów, policjanci i pracownicy cywilni łańcuckiej komendy oraz ich rodziny. We mszy uczestniczyli także przedstawicielce władz samorządowych i instytucji współpracujących z Policją w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Uroczysta zbiórka z okazji obchodów Święta Policji rozpoczęła się o godzinie 10 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. W uroczystości wziął udział I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa oraz zaproszeni goście: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Gołojuch, Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Burmistrz Miasta Łańcuta Stanisław Gwizdak, Wójt Gminy CzarnaEdward Dobrzański, Wójt Gminy Łańcut Zbigniew Łoza, Wójt Gminy Markowa Tadeusz Bar, Sekretarz Urzędu Gminy Białobrzegi Piotr Chudzik, Sekretarz Urzędu Gminy Żołynia Waldemar Natoński, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie bryg. Bogusław Golenia, Prokurator Rejonowy w Łańcucie Marek Jękot, Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie asp. szt. Tomasz Woś, Przewodnicząca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji Zarządu Terenowego w KPP Łańcut Katarzyna Mielcarek oraz były Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie podinsp. Andrzej Żygadło.

Wszystkich zgromadzonych przywitał Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie insp. Marek Mendoń. Przełożony łańcuckich policjantów wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym nawiązał do jubileuszu odzyskania niepodległości oraz roli Policji Państwowej w zapewnieniu bezpieczeństwa w odrodzonej Polsce.  Następnie podziękował policjantkom, policjantom i pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie za trud codziennej słuzby. Słowa uznania skierował również do przedstawicieli lokalnych samorządów oraz prokuratury i straży za wspólne działanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa publicznego mieszkańców naszego powiatu. Na koniec przełożony łańcuckich policjantów zwrócił się do swojego poprzednika podisnp. Andrzeja Żygadło, któremu podziękował za pracę i służbę na rzecz  łańcuckiej jednostki i powiatu łańcuckiego.

Rozkazy o mianowaniu na wyższy stopień policyjny wręczyli policjantom I Zastępca Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa i Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie insp. Marek Mendoń. Z tegorocznych awansów cieszyło się  32  funkcjonariuszy:

  • w korpusie oficerów młodszych Policji – 2 funkcjonariuszy;
  • w korpusie aspirantów Policji – 9 funkcjonariuszy;
  • w korpusie podoficerów Policji – 20 funkcjonariuszy;
  • w korpusie szeregowych Policji – 1 funkcjonariusz;

Łańcucka uroczystość była także okazją do uhonorowania funkcjonariusza rewiru dzielnicowych, który zdobył najwięcej głosów w powiatowych eliminacjach plebiscytu „Dzielnicowy Bliżej Nas” organizowanego przez gazetę codzienną Nowiny oraz Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa wręczył zwycięzcy asp. szt. Stanisławowi Fleszar okolicznościowy dyplom.

Po uroczystym mianowaniu głos zabrał I Zastępca komendanta Wojewódzkiego Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa. Odczytał on  okolicznościowy adres, który do łańcuckich policjantów wystosował Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie mł. insp. Henryk Moskwa.  Po nim wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podziękował wszystkim funkcjonariuszom za wzorową służbę na rzecz bezpieczeństwa lokalnego, a pracownikom Policji za ich pracę. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie przekazał także życzenia dla rodzin policjantów i pracowników Policji.

Od przedstawicieli samorządów oraz współpracujących instytucji policjanci oraz pracownicy policji usłyszeli życzenia oraz słowa uznania oraz gratulacje dla mianowanych i odznaczonych policjantów. 

Źródło: KPP Łańcut