Sad Pamięci w Markowej

19-10-2018

W Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej 19 października br. odbyło się uroczyste otwarcie Sadu Pamięci – miejsca poświęconego Polakom ratującym Żydów podczas Holokaustu. Uroczystości odbyły się w ramach III Zjazdu Polaków Ratujących Żydów, który Muzeum współorganizuje wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie.

W Sadzie Pamięci w Markowej, na szklanych podświetlanych tablicach, wymieniono blisko 1500 nazw wsi, miasteczek i miast, w których w czasie okupacji niemieckiej, Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata ratowali prześladowanych Żydów. Każda z wymienionych nazw miejscowości niesie ze sobą inną, unikatową historię. Jest to pierwsze w Polsce tego typu upamiętnienie w całości poświęcone Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP, Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacka, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Mateusz Szpytma Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej,  Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki, Tadeusz Bar Wójt Gminy Markowa, Wit Karol Wojtowicz Dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, młodzież oraz mieszkańcy powiatu łańcuckiego.