Polski Ład dla wszystkich samorządów powiatu łańcuckiego

25-10-2021

Premier Mateusz Morawiecki ogłaszając wyniki pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych - Rządowy Fundusz Polski Ład powiedział, że środki te zmienią oblicze naszych miejscowości. Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch przekazał 25 października 2021 r. w Łańcucie dla samorządowców z terenu powiatu łańcuckiego symboliczne czeki na łączną kwotę 63 mln 612 tys. 705 zł.
  Po rozstrzygnięciu przez władze rządowe pierwszego naboru środków poszczególne samorządy reprezentowane przez swoich przedstawicieli odebrały deklaracje następujących kwot:

11 mln 999 tys. 700 zł - Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń,

3 mln 982 tys. 250 zł - Wójt Gminy Białobrzegi Franciszek Masłoń,

11 mln 732 tys. 500 zł - Wójt Gminy Czarna Edward Dobrzański,

8 mln 550 tys. zł - Wójt Gminy Łańcut Jakub Czarnota,

5 mln 974 tys. 363 zł - Burmistrz Miasta Łańcuta Rafał Kumek,

7 mln 980 tys. zł - Wójt Gminy Markowa Mirosław Mac,

7 mln 473 tys. 892 zł - Wójt Gminy Rakszawa Jacek Szubart,

5 mln 920 tys. zł - Wójt Gminy Żołynia Piotr Dudek.

Od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każda z jednostek samorządu terytorialnego (JST) mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie. W tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.
  W tym dniu w trakcie konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że to historyczny moment, dla mieszkańców regionu. Do samorządów z terenu województwa podkarpackiego zostanie łącznie przekazane 1 mld 754 mln zł środków z Rządowego Funduszu Polski Ład. Ta kwota zostanie przeznaczona na najważniejsze, najbardziej potrzebne, kluczowe inwestycje, które zostały wybrane przez naszych samorządowców. Ma to ogromne znaczenie w kontekście kryzysu wywołanego przez pandemię Covid-19. Te  środki sprawią, że nie tylko JST będą mogły zrealizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, ale będą także kołem zamachowym dla podkarpackiej gospodarki – dodała wojewoda Leniart.
opracował Robert Kochman
zdjęcia Robert Kochman