Podsumowanie konferencji szkoleniowej dla dyrektorów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

21-03-2014

Poczucie zagrożenia, zachowania wykraczające poza powszechnie akceptowalne normy społeczne, w tym również czyny karalne oraz problemy wyboru kolejnych etapów kształcenia przez uczniów były jednym z tematów konferencji zorganizowanej w  dniu 18 marca 2014 r. w Bursie Szkolne w Łańcucie przez Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie oraz Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Łańcucie.
Pani Naczelnik Krystyna Gruca witając przybyłych dyrektorów i pedagogów szkół podkreśliła znaczenie współpracy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych we właściwym wychowaniu i edukacji młodego człowieka.
Pan Sławomir Adamczyk – pracownik dydaktyczny Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSIZ Rzeszów dokonał pogłębionej analizy roli i zadań dyrektora szkoły, nauczycieli oraz pracowników w rozpoznawaniu i zapobieganiu zagrożeniom przestępczością i demoralizacją w szkole. Z pewnością zgodzić należy się z sentencją „Ignorantia iuris nocet – Nieznajomość prawa szkodzi”, bowiem lepsze zrozumienie nie tyle samych przepisów, ale pewnych reguł i zasad bezpieczeństwa ułatwiłoby właściwą  reakcję na sytuację zagrożenia w środowisku szkolnym.
Z kolei Pani Bernadetta Szal pedagog łańcuckiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej zwróciła uwagę na czynniki związane z właściwym planowaniem drogi edukacyjnej i zawodowej młodzieży, aby dokonać wyboru ścieżki życiowej  zgodnie z myślą G. Rogali „Aby móc wybrać odpowiednią drogę, powinieneś znać miejsce, z którego wyruszasz oraz to, do którego zamierzasz dotrzeć”, by móc powiedzieć za Tomasem Edisonem „Nie przepracowałem ani jednego dnia w życiu, wszystko co robiłem to było pasją”.
Robert Szajnar
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych