Młodzi kartografowie z Rakszawy
Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Mimo Wszystko Razem” z Rakszawy otrzymało w zeszłym roku grant na realizację projektu „Młodzi kartografowie w służbie ochrony przyrody”. Środki finansowe w wysokości 20 tys. zł pochodziły z programu „Równać Szanse 2007” zarządzanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. W programie tym dofinansowanie otrzymać mogą jedynie najlepsze projekty, o czym świadczy fakt, iż na 70 wniosków z Podkarpacia środki na realizacje projektów otrzymało tylko pięć organizacji.
W realizacji projektu uczestniczyła głównie młodzież rakszawska. Jednym z ważniejszych celów, jaki przyświecał realizatorom i wnioskodawcą projektu, było zmniejszenie dysproporcji między młodzieżą wiejską i tą pochodzącą z dużych ośrodków miejskich. Projekt miał zachęcić młodzież do podjęcia w większym stopniu dalszej edukacji na wyższych uczelniach, dzięki podniesieniu ich własnej samooceny oraz nabytej wiedzy i umiejętności.
Zadania realizowane w projekcie można by najogólniej podzielić na dwie grupy. Pierwsza to część kameralna polegająca na pracy z komputerem przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania, zaś druga to ćwiczenia terenowe i wycieczki. Młodzież została podzielona na grupy zadaniowe, biorąc odpowiedzialność za realizacje przydzielonych zadań. W ramach zajęć kameralnych młodzi ludzie poznali kilka przydatnych programów komputerowych niezbędnych do realizacji map tematycznych i projektów geomarketingowych (MapInfo oraz Vertical Mapper, EW3D, CorelDraw i inne). Poznawanie programów odbywało się poprzez realizację określonych zadań. Opracowano kilka map turystycznych, w tym najważniejszą realizowaną przez cały okres projektu „Mapę turystyczną Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego”. Mapę realizowano we współpracy z Przemyskim Zespołem Parków Krajobrazowych. Ponadto opracowano wiele innych materiałów o charakterze promocyjnym oraz projektów geomarketingowych.
Część danych do opracowań zebrano podczas zajęć terenowych realizowanych w wybranych obszarach chronionych, poprzez wyznaczanie współrzędnych znajdywanych obiektów (z wykorzystaniem GPS) oraz dokumentację fotograficzną. Młodzież chętnie angażowała się do realizacji projektu ponieważ praca ta znacznie różniła się od typowych zajęć lekcyjnych. Więcej informacji o realizacji projektu będzie można dowiedzieć się na stronie: www.zstg.pl/rszan.htm , na której także po 23 marca br. odbędzie się otwarty internetowy konkurs wiedzy o Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym. Zapraszamy szczególnie młodych miłośników geografii do wzięcia w nim udziału.
Tekst: Izabela Cieślicka - koordynator projektu