Minister infrastruktury wizytował dobiegający końca remont DK 94 przez Łańcut

04-10-2021

W sobotę 2 października 2021 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wizytował dobiegającą końca przebudowę drogi krajowej nr 94 w Łańcucie. Z tej okazji inwestor GDDKiA Oddział w Rzeszowie zorganizował briefing prasowy w pobliżu powiatowych jednostek organizacyjnych położonych przy tzw. Obwodnicy Łańcuta. Ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi na spotkaniu towarzyszyli poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału GDDKiA Wiesław Sowa, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, przewodniczący Rady Miasta Łańcuta Mirosław Rzeszótko oraz reprezentujący wykonawcę firmę BUDIMEX S.A. kierownik budowy Norbert Nowak.
  Dyrektor Wiesław Sowa poinformował, że inwestycja jest na ukończeniu. Starosta łańcucki Adam Krzysztoń przedstawił zgłaszane przez mieszkańców i użytkowników ruchu drogowego postulaty dotyczące pojawiających się usterek, na co uzyskał zapewnienie ze strony GDDKiA, że zostaną one usunięte. W szczególności poprawione zostanie odwodnienie drogi krajowej, które było nie skuteczne przy większych opadach deszczu, jakie ostatnio wystąpiły. Nadmiar wody opadowej gromadził się na jezdni, chodniku oraz przyległych posesjach, co utrudniało poruszanie się pojazdów i pieszych.
  Obwodnica Łańcuta zostanie przez wykonawcę oddana do użytku już za kilka tygodni. Większość robót budowlanych została wykonana, m.in. poszerzono istniejącą jezdnię, wybudowano chodniki i drogi serwisowe, dobudowano przejścia dla pieszych. Modernizowany odcinek drogi krajowej nr 94 przebiega przez Łańcuta i wieś Głuchów. Trasa liczy prawie 6 kilometrów. Warto przypomnieć, że mieszkańcy od ponad 30 lat zabiegali o nowe rozwiązania drogowe w tym rejonie. Przebudowa odcinka była potrzebna, ze względu na zły stan techniczny drogi. Stanowiła zagrożenie dla mieszkańców i kierowców. Nie było np. chodników ani przejść dla pieszych, które w trakcie modernizacji trasy zostały dobudowane. Droga stanowi ważny element w systemie komunikacyjnym regionu i kraju, jako alternatywa dla autostrady A4. Przebudowywana obwodnica Łańcuta krzyżuje się też z drogami wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi. Wartość modernizacji odcinka drogi krajowej nr 94 Łańcut - Głuchów wyniosła prawie 120 milionów złotych. Pieniądze na realizację inwestycji pochodzą z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.