Języki obce nie są nam obce, czyli VIII edycja konkursu Językomaniak to ja - rozstrzygnięta

25-05-2021

20 kwietnia br. trzydzieści dwoje uczniów z jedenastu szkół podstawowych powiatu łańcuckiego i przeworskiego stanęło w lingwistyczne szranki podczas  Językomaniaka, konkursu organizowanego przez I LO w Łańcucie. Mimo iż testy wymagały sporej wiedzy i umiejętności, uczestnicy świetnie poradzili sobie z zawiłościami języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Wyniki konkursu organizatorzy ogłosili 20 maja br. podczas uroczystej gali, którą uświetnili goście: p. Starosta  Barbara Pilawa-Kraus, przedstawiciel wydawnictwa Macmillan p. Łukasz Indycki oraz sponsorzy: Joanna Owsiak, Sebastian Pasternak oraz Jakub Stańko.

Zarówno Maria Buk-Kalinowska, dyrektor I Liceum, Barbara Pilawa-Kraus, wicestarosta powiatu łańcuckiego oraz Edyta Teichman, anglistka, pomysłodawczyni i szefowa przedsięwzięcia, w swoich wystąpieniach podkreśliły znaczenie nauki języków, szczególny wymiar tegorocznej edycji, przeprowadzonej w warunkach pandemii, a jednak dającej jedną z nielicznych możliwości uczestniczenia na żywo, face to face, лицом к лицу w ważnym wydarzeniu o charakterze konkursowym. Gratulacjom dla zwycięzców i uczestników oraz ich znakomitych nauczycieli nie było końca! To nie byle co przygotować (się) w warunkach nauki zdalnej do testu wymagającego dużego nakładu pracy i sporej determinacji!

Wręczeniu nagród i dyplomów towarzyszył program przygotowany przez Sienkiewiczaków; nie zabrakło quizu dotyczącego kręgu kulturowego Wielkiej Brytanii i Rosji (z lekkim przymrużeniem oka) przeprowadzonego przez Natalkę Teichman, Wiktorię Mirek i Alę Babiarz, inscenizacji ballady „Rusałka” Aleksandra Puszkina w pełnym maestrii wykonaniu Makarego Pelca i towarzyszących mu  „aktorów drugiego planu” oraz pięknych piosenek w wykonaniu (oczywiście w językach obcych) Mai Chrzan, Kingi Hawer i Magdaleny Wojdyło.

A oto lista najlepszych z najlepszych znawców języków:

Laureaci i wyróżnieni w sekcji języka angielskiego:

I miejsce:        Szymon Pokrywka                SP nr 4 w Łańcucie

II miejsce:      1. Oliwia Pliś                          ZS w Woli Dalszej

2. Maciej Sawicki               SP nr 4 w Łańcucie

III miejsce:     1. Oliwia Krasucka            SP nr 2 w Łańcucie

2. Maja Kwiatek                 SP nr 2 w Łańcucie

Wyróżnienia:   1. Jakub Miara               SP nr 2 w Korniaktowie Północnym

2. Natalia Skoczylas       SP nr 1 w Rakszawie

3. Monika Plizga             SP nr 2 w Łańcucie

4. Aleksandra Rudy        SP nr 2 w Łańcucie

5. Gabriela Kiełb             ZS w Rogóżnie

6. Natalia Szot                 ZSP w Handzlówce

7. Wiktoria Fleszar          ZS w Dąbrówkach

8. Michał Sołtysiak          SP nr 2 w Łańcucie

9. Paula Kościółek           SP nr 1 w Rakszawie

10. Gabriela Kwolek         ZS w Głuchowie

11. Julia Bojda             ZS w Medyni Głogowskiej

Laureatka sekcji języka rosyjskiego:

I miejsce:             Julia Maczuga                     SP nr 4 w Łańcucie

Laureaci sekcji języka niemieckiego:

I miejsce:           Zuzanna Mazur                 SP nr 1 w Przeworsku

II miejsce:          Przemysław Pakuła           SP nr 1 w Przeworsku

III miejsce:         Barbara Kojder                 SP nr 1 w Przeworsku

Choć VIII Językomaniak to ja przeszedł już do historii, jednak jego przesłanie jest cały czas aktualne! Znajomość języków to wielki dar i przywilej, na który jednak trzeba zapracować! Dlatego, kochani lingwiści ze szkół podstawowych powiatu łańcuckiego i przeworskiego – już dzisiaj rozpocznijcie przygotowania do IX edycji konkursu! Czekamy na Was nie tylko z testami, łamigłówkami i pułapkami lingwistycznymi, ale również z zaproszeniem na wspólne fetowanie językowego święta!

Tekst i zdjęcia: I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie