Centrum Edukacji Tradycji otwarte

24-06-2022

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego w Muzeum - Zamku w Łańcucie zostało udostępnione do zwiedzania dla grup turystycznych w odnowionych budynkach Oranżerii i Ujeżdżalni. W uroczystości otwarcia 23 czerwca 2022 r. wzięła udział delegacja Powiatu Łańcuckiego na czele z Przewodniczącym Rady Markiem Ubermanem, Starostą Adamem Krzysztoniem Wicestarostą Barbarą Pilawą-Kraus, Przewodniczącym Komisji Edukacji Józefem Bukiem, radnym Michałem Macem.
  Tylko w tym dniu można było oderwać się od ziemi w balonie, tak jak Jan Potocki, który jako pierwszy Polak latał balonem. W Centrum jego imienia będzie można wirtualnie latać balonem nad osiemnastowiecznym Łańcutem. Nową opowieść o historii wielkich rodów magnackich prezentuje ekspozycja multimedialna, gdzie można dowiedzieć się jak wyglądało miasto i życie jego mieszkańców za czasów Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. Zwłaszcza ci ostatni pozostawili unikatową kolekcję pojazdów konnych wraz z reprezentacyjnymi stajniami i wozownią. Kolekcja ta po 1944 r. była systematycznie powiększana, a 50 pojazdów konnych znalazło miejsce na kilku kondygnacjach budynku dawnej Ujeżdżalni Zimowej. Wprowadzającą prelekcję o wyobraźni w muzeum wygłosiła Dorota Folga-Januszewska. Sprawozdanie z realizacji projektu o wartości za ponad 32,5 mln zł złożył Wit Karol Wojtowicz Dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie. To trzeba zobaczyć nie tylko oczami wyobraźni. Zapraszamy do odwiedzenia nowych muzealnych ekspozycji.
Tekst i Zdjęcia: Robert Kochman