Betlejemskie Światło Pokoju zawitało do Starostwa Powiatowego w Łańcucie

23-12-2021

Dzisiaj, tj. 23 grudnia br. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Starostwa Powiatowego w Łańcucie. Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego przekazali na ręce starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia i wicestarosty Barbary Pilawa-Kraus ten corocznie wyczekiwany symbol pokoju będący poświadczeniem wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami.

Betlejemskie Światło Pokoju jest dostępne każdemu, kto zechciałby, by zapłonęło na wigilijnym stole. Można je znaleźć w budynku głównym Starostwa Powiatowego w Łańcucie.

IDEA

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

za:https://swiatlo.zhp.pl/