150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

06-12-2017

W niedzielę 3 grudnia 2017 r. w Łańcucie miało miejsce uroczyste odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego i tablicy pamiątkowej, zamontowanych na budynku dawnego Kasyna Urzędniczego przy ul. Kościuszki 1. Odsłonięcia dokonali wspólnie Wit Karol Wojtowicz Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie i prof. Janusz Cisek Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Prof. Cisek reprezentował także Instytut Piłsudskiego oraz wnuka Marszałka - Krzysztofa Jaraczewskiego. Odsłaniane obiekty poświęcił ks. prałat Ireneusz Folcik. W ten sposób w Łańcucie zostały zainaugurowane obchody 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele farnym w Łańcucie. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa. Obecność żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego dodawała splendoru tej ważnej uroczystości. 21 BSP i „Strzelec” wystawiły poczty sztandarowe, ich reprezentanci pełnili wartę honorową, a żołnierze oddali salwę honorową. Należy też podkreślić obecność pocztów sztandarowych łańcuckich szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Łańcucki.

Pod popiersiem Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyły delegacje parlamentarzystów RP reprezentowanych przez Piotra Babinetza, Wojciecha Buczaka, Kazimierza Gołojucha i Krystynę Wróblewską, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz. Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie reprezentował Dyrektor Oddziału Dariusz Iwaneczko oraz Jakub Izdebski kierujący Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN. W imieniu samorządu Powiatu Łańcuckiego kwiaty złożyli Starosta Adam Krzysztoń, Wicestarosta Barbara Pilawa Kraus i Sekretarz Robert Kochman. Hołd Marszałkowi oddali także przedstawiciele Koła 10 Pułku Strzelców Konnych z Łańcuta.

W dalszej części uroczystości, na Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie, prof. dr hab. Janusz Cisek wygłosił wykład „Piłsudski w marszu o niepodległość”. Dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko zaprosił zebranych do udziału w projekcie „Akademia Niepodległości”.  Kierowany przez Michała Horodeckiego Chór Łańcuckiej Fary zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Jana Szydło. Konferansjerkę poprowadził Krzysztof Szczepaniak.

Muzeum- Zamek w Łańcucie było fundatorem popiersia i okolicznościowej tablicy. Popiersie jest kopią podobizny Marszałka, którą wykonał w Krakowie w 1916 roku Konstanty Laszczka. Autorem obecnego odlewu w brązie jest również krakowski artysta Tomasz Pałka. Jak podkreślił Dyrektor Wit Karol Wojtowicz - dawni właściciele Łańcuta byli związani z Józefem Piłsudskim. Syn trzeciego ordynata hrabiego Romana Potockiego, Jerzy - późniejszy ambasador Polski w Ankarze i Waszyngtonie - był w latach 1919-1920 adiutantem Marszałka. Należy podkreślić, że hrabia Jerzy Potocki cieszył się ogromnym zaufaniem Józefa Piłsudskiego, o czym może świadczyć powierzenie mu tajnej misji w Paryżu na początku lat trzydziestych XX w.

tekst Robert Kochman
zdjęcia Marcin Kochman, Robert Kochman