XXXI Światowe Dni Młodzieży - 20 - 25 - 31 lipiec 2016!

19-07-2016

XXXI Światowe Dni Młodzieży - 20 - 25 - 31 lipiec 2016!
“Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)

ŚDM można podzielić na 2 etapy:
I etap - wydarzenia regionalne "Dni w Diecezjach" 20-24 lipiec 2016
II etap - wydarzenia centralne 25-31 lipiec 2016 - Kraków

"Dni w Diecezjach" to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, wydarzeń o charakterze duchowym i kulturalnym (religie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi), a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów. I właśnie takie dni przed nami - zaczynamy już 20 lipca przyjmować gości w Łańcucie.

W naszym mieście będziemy podejmować gości z Gabonu, Francji oraz Polski. Ale ważnym dla naszego miasta będzie czwartek, 21 lipca, ponieważ w tym dniu przyjedzie do nas ok. 550 młodych osób, którzy będą zwiedzać nie tylko zamek i okolice, ale również synagogę, wozownię, storczykarnię a także muzeum w Markowej. Będą to pielgrzymi z Francji (ok.100 osób), z Gabonu, Kolumbii, Włoch oraz Polski - w tym również polscy wolontariusze. Dodatkowo spodziewamy się ok. 1000 młodych osób, które przybędą w celach turystycznych z innych regionów.

20 lipiec, środa
Dzień przyjazdu pielgrzymów

21 lipiec, czwartek
10.00 - zawiązanie wspólnoty w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa
Poznawanie naszego miasta w pięknie jego krajobrazu oraz chrześcijańskiej architektury, sztuki, i kultury
17.00 - Msza Św.
ok. 17.30 - po Mszy Św. odbędzie się Koncert Kultur na boiskach Zespołu Szkół Technicznych - pielgrzymi będą prezentować własny kraj, kulturę, tradycje...
Koncerty lokalnych zespołów artystycznych oraz animatorów kultury

24 lipiec, niedziela
13.00 Msza Św. w Kościele farnym w Łańcucie
14.30 przemarsz na boiska Zespołu Szkól Technicznych
15.00 XV Rodzinny Piknik Integracyjny
17.00 występ Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej "Trójczyce"
17.30 Koncerty lokalnych zespołów artystycznych
18.30 Prezentacje uczestników ŚDM z Gabonu i Francji
19.00 Zabawa Taneczna z zespołem "Kycie"

W związku z tak duża liczbą pielgrzymów i gości planowane jest wyłączenie z ruchu wybranych ulic lub parkingu, i tak:

21 lipiec - zamknięcie ulicy Ottona z Pilczy i ul. Farnej od skrzyżowania z ul. Rynek (pawilon handlowy PSS) od godziny 4.00 do zakończenia uroczystości, tj. do ok. 19.00

24 lipiec - zamknięcie parkingu w centrum - Rynek - godz. 12.00 - do zakończenia uroczystości - czyli do ok. 15.00

Wiemy, że szczególnym bogactwem archidiecezji przemyskiej - również Łańcuta - są ludzie, ich wiara i życie – oraz gościnność, którą odzwierciedla staropolskie powiedzenie: „Gość w dom, Bóg w dom” - dlatego już teraz witamy pielgrzymów w naszych progach!