Wyróżnieni uczniowie na sesji

14-09-2016

Na sesji Rady Powiatu Łańcuckiego w dniu 13 września 2016 r. miało miejsce wręczenie dyplomów okolicznościowych dla wyróżniających się uczniów w ramach realizowanego przez samorząd "Programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Łańcucki".
  Za osiągnięcia w roku szkolnym 2015/2016 zostali wyróżnieni nagrodą edukacyjną następujący uczniowie: Joanna Ciecińska z Zespołu Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie, Jan Augustyn, Tomasz Kuźniar, Patryk Tęcza, Michał Kojder z Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie.
  Ponadto stypendia otrzymali następujący uczniowie z powiatowych ponadgimnazjalnych szkół:
- z I LO w Łańcucie: Dominik Tkacz, Dawid Kubis, Wiktoria Kraus, Dawid Kościółek, Anna Balawender, Wojciech Plizga;
- z II LO w Łańcucie: Adrianna Barleska, Sylwia Buksa, Oliwia Dudek, Marlena Hepnar, Julia Jędruchów, Barbara Kolek, Aleksandra Kukla, Szymon Kut, Michał Malski, Wojciech Rut, Gabriela Zięba, Monika Michna, która miała najwyższą średnią ocen 5,62;
- z Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie: Marlena Bytnar, Adam Kłos;
- z Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie im. Jana Inglota: Karol Budziwół, Aleksandra Trojnar.
  Rada Powiatu Łańcuckiego uchwałą Nr XVI/101/2016 z dnia 20 kwietnia 2016 r. w sprawie Programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Łańcucki ustaliła szczegółowe zasady i termin zgłaszania wniosków o wyróżnienia, który został wyznaczony na 30 czerwca br. Wyżej wymienieni uczniowie zostali zgłoszeni do Starostwa Powiatowego w Łańcucie, a złożone wnioski o przyznanie stypendium oraz nagrodę edukacyjną rozpatrzyła Komisja Stypendialna w składzie: Marian Kurek - przewodniczący Komisji i członkowie Halina Golec, Jan Kilian, Jan Magoń, Krystyna Gruca.
  Komisja Stypendialna spośród złożonych 25 wniosków o stypendium wyłoniła 22 stypendystów oraz z 6 wniosków o nagrodę edukacyjną wybrała 5. Wyłoniona lista nominowanych została w całości zatwierdzona przez Zarząd Powiatu Łańcuckiego. W rozpoczynającym się nowym roku szkolnym warto się starać o wysokie wyniki w nauce i być aktywnym w konkursach, olimpiadach przedmiotowych, gdyż wszystko to jest oceniane i w zależności od osiągnięć wyróżnieni uczniowie otrzymali finansowe nagrody w kwotach od 200 zł do 1000 zł. Stypendia i nagrody edukacyjne wypłacane są jednorazowo w szkole, do której uczęszcza uczeń.
  Stypendia przyznawane są uczniom szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym za wyniki w nauce lub uzyskanie tytułu laureata olimpiady, konkursu przedmiotowego o zasięgu co najmniej wojewódzkim, jak również za osiągnięcia o charakterze sportowym, naukowym oraz artystycznym.
  Nagroda edukacyjna jest indywidualnym wyróżnieniem dla uczniów, wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych, których zdolności i zainteresowania wykraczają poza program szkolny i którzy mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi.
  Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

***

W dalszej części obrad Rada Powiatu Łańcuckiego przyjęła Uchwałę Nr XX/122/2016 w sprawie przyjęcia lokalnego programu wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Łańcucki.
  Warto się z tą uchwałą zapoznać, gdyż na jej podstawie Powiat Łańcucki będzie refundował koszty zakupu biletów miesięcznych uczniów klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych, dla których jest organem prowadzącym.
Tekst i fot: Robert Kochman