Sztandar dla Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie

22-07-2016

Samorządowcy Powiatu Łańcuckiego ufundowali sztandar dla Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji przed Zamkiem w Łańcucie 20.07.2016 r. Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń przekazał sztandar dla naszej jednostki Komendantowi Głównemu Policji nadinsp. dr Jarosławowi Szymczykowi. Na jednym płacie sztandaru znajduje się Św. Michał Archanioł z herbem Powiatu Łańcuckiego, a na drugim, wokół godła państwowego, dewiza BÓG HONOR OJCZYZNA.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Starosta Adam Krzysztoń ta dewiza związana jest ze służbami mundurowymi od 1943 r., kiedy dekretem Prezydenta RP została wprowadzona na sztandary Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z tym hasłem na ustach walczono o niepodległość. W czasie pokoju wspomniane słowa towarzyszą tym, którzy stają na straży ładu i porządku publicznego.

Tegoroczne wojewódzkie obchody Święta Policji miały szczególny wydźwięk. Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie otrzymała swój sztandar, na którym widnieją słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Słowa niezwykle ważne, odsyłające do wartości, które powinny być dla nas drogowskazem zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Jest to pierwszy w historii Rzeczypospolitej sztandar policyjny, na którym widnieje niniejsze hasło.

By dewiza ta mogła zostać zapisana na płacie sztandaru, trzeba było doprowadzić do nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 października 1999 r. w sprawie wzoru i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Policji. Cel ten udało się osiągnąć dzięki zaangażowaniu wielu osób ceniących sobie tradycyjne wartości - podkreślił Starosta Adam Krzysztoń. Dziękując za ofiarną służbę, złożył życzenia, by praca pod sztandarem z zawołaniem „Bóg, Honor, Ojczyzna” przynosiła wiele dumy i satysfakcji.