Światowy Dzień Bez Tytoniu

24-05-2017

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie informuje, że tegorocznym hasłem nadchodzącego Światowego Dnia Bez Tytoniu – 31 maja 2017 roku ogłoszonym przez WHO jest „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju” a jego  głównym celem jest wykazanie zagrożenia, jakie przemysł tytoniowy stwarza dla trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli oraz zaproponowanie środków, które rządy i społeczeństwo powinny podjąć w celu promowania zdrowia i rozwoju poprzez skonfrontowanie się z globalnym kryzysem tytoniowym.

W ciągu roku około 6 milionów osób umiera z powodu palenia papierosów. Używanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie rodzin i gospodarek narodowych.

Wydatki na tytoń mają negatywny wpływ na gospodarkę narodową poprzez zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszeniu produktywności. Wpływa to na zwiększenie nierówności zdrowotnych i pogłębienie ubóstwa.

Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczają wodę. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa 4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%. Z produkcji tytoniu powstaje również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.

Poprzez zwiększenie podatków na papierosy na całym świecie o 1 USD, można zwiększyć kwotę 190 miliardów dolarów na rozwój. Wysokie podatki od tytoniu przyczyniają się do generowania przychodów dla rządów, ograniczają zapotrzebowanie na tytoń i oferują istotny dochód na finansowanie działań rozwojowych.

Jak co roku Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje działania służące zwróceniu uwagi społeczeństwa na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu oraz na ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu.

Dlatego wzorem lat ubiegłych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łańcucie, przy współpracy z Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łańcucie organizuje akcję profilaktyczną dla społeczności lokalnej. W dniu 31 maja 2017 roku (środa) od godz. 9.00 –  do godz. 13.00 przy siedzibie PSSE w Łańcucie, ul. Mickiewicza 6 będą wykonywane bezpłatne badania:
•    pomiaru ciśnienia tętniczego krwi,
•    pomiaru poziomu cukru we krwi,
•    pomiaru masy ciała i określanie wskaźnika BMI,
•    pomiaru zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanych z płuc – aparatem „smokerlyzer”.
•    ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli (demonstracja jak działają zmysły człowieka po wypiciu alkoholu i zażyciu substancji psychoaktynych),
•    w trakcie badań będą udzielane porady nt. zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, jak rzucić palenie oraz rozdawane materiały oświatowo – zdrowotne, min. dot. społecznej kampanii edukacyjnej, pt. „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”.