RZPiT Markowianie promują nasz region

15-11-2017

RZPiT Markowianie, odbierając w Warszawie nagrodę za najlepszy film promocyjny w kategorii "Promocja Folkloru Regionalnego XII FilmAt Film, Art. & Tourism Festiwal" promowali nasz region.
Przygoda z filmem zaczęła się w czerwcu 2017 r., kiedy rozpoczęto działania zmierzające do nagrania filmu. Akcja toczyła się w Markowskim skansenie, zaś nagranie tańców w Tarnawce podczas organizowanego przez CKGM Pikniku pod kamieniołomem.
Film zauważyła Pani Ewa Kotus dyrektorka Festiwalu FilmAT. Zespół został zaproszony przez nią na konferencję oraz Galę filmową. Okazało się, iż Komisja oceniająca filmy z udziałem m.in. Alexsandra Kammela dyrektora Międzynarodowego Komitetu Festiwali Filmów Turystycznych CIFFT, Kuby Sito związanego z produkcją filmową i telewizyjną, jako producenta, reżysera filmów promocyjnych i reklamowych oraz programów telewizyjnych, Zbigniewa Żmudzkiego znanego producenta filmowego, uznała, że film RZPiT Markowianie jest najlepszy w kategorii "Promocja Folkloru Regionalnego". Podczas Gali zespół zaprezentował przedstawicielom m.in. z Portugali, Hiszpanii, Serbii, Austrii, Grecji, Azerbejdżanu, Polski "Układ Tańców Markowskich". Dla podkreślenia walorów regionu artyści rozdali Markowskie szyszki wraz z materiałami promocyjnymi.
Barbara Lew szefowa RZPiT Markowianie zauważa, że  Markowianie nie wstydzą się zabrudzonych ziemią rąk, nie wstydzą się, że pochodzą z Markowej, wsi pod Łańcutem leżącej w dawnej biednej Galicji. To dla przyszłych pokoleń tańczą, śpiewają i zachowują dziedzictwo przodków. Muzyka grana przez Kapelę Ludową Markowianie porywa nie tylko tancerzy, ale także i serca słuchacz. Dzięki filmowi możemy reklamować dziedzictwo Podkarpacia na całym świecie, zaś bezpośredni kontakt z gośćmi Festiwalu wszystkim pozostawił bardzo miłe wspomnienia. 
ZPiT Markowianie/red.