Powiatowe „Katarzynki” w Białobrzegach

29-11-2017

Już po raz szósty Koło Gospodyń Wiejskich w Białobrzegach oraz Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach gościł przedstawicielki i przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń Kobiet z całego Powiatu Łańcuckiego oraz władze Powiatu i Gminy.

W tym roku wraz z zaproszeniem na „Katarzynki” otrzymać można było zaproszenie do udziału w kulinarnym konkursie na najsmaczniejsze i najpiękniejsze ciasto przygotowane na bazie miodu i przypraw korzennych. Celami konkursu na „Piernik Cud – Miód” było propagowanie sztuki kulinarnej z zachowaniem tradycji regionu, pogłębienie wiedzy na temat receptur i nowych sposobów wypieku ciast piernikowych, promowanie zdrowotnych właściwości przypraw korzennych i miodu oraz budowanie relacji koleżeńskich i więzi wewnątrz lokalnych społeczności.

Do kulinarnej rywalizacji ostatecznie stanęły 22 piernikowe ciasta przedstawicielek Kół Gospodyń i  Stowarzyszeń Kobiet z Powiatu Łańcuckiego, i to spośród nich niezależne jury w składzie: Barbara Pilawa-Kraus – wicestarosta łańcucki, Agata Borcz – przedstawiciel Oddziału KRUS w Rzeszowie  oraz Pan Stanisław Górak – przedstawiciel PODR w Boguchwale, polegając tylko na swoim zmyśle smaku wybierało najpyszniejszego zwycięzcę.

Po długich i słodkich debatach zdecydowano, że pierwsze miejsce należy się piernikowi, który przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Bud Łańcuckich Prawa Strona, drugie miejsce zajęło ciasto Koła Gospodyń Wiejskich z Wysokiej, a trzecie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Brzózy Stadnickiej. Jury przyznało także dwa wyróżnienia – dla Koła Gospodyń Wiejskich z Handzlówki i Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju „Olszynka” z Białobrzegów Lewa Strona za efekty wizualne prezentowanych pierników.

Wspólną „Katarzynkową” biesiadę oprócz przepysznego jadła i ciast uświetniły występy: Zespołu Wokalnego „Sąsiedzi” działającego przy GOKiCz w Białobrzegach, występ Katarzyny i Rafała Dyrdów, którzy dla białobrzeskiego Koła Gospodyń Wiejskich wytańczyli pierwsze miejsce w Wysokiej na „Pożegnaniu lata na ludowo”, prelekcja Pawła Leżańskiego dotycząca „Właściwości leczniczych przypraw korzennych i miodu” oraz improwizacja na trąbce „Armstronga z Krzemienicy”.

źródło: GOKiCz w Białobrzegach