Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

10-11-2017

W dniu 10 listopada br. odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył Starosta Łańcucki. Główne tematy posiedzenia to: omówienie zagadnień epizootycznych, m.in. działań podejmowanych w związku z zagrożeniem wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń i wysoce zjadliwej Grypy Ptaków oraz przygotowanie powiatu do okresu zimowego.

Co roku, w okresie zimowym na terenie całego kraju odnotowujemy wiele przypadków zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Zima to okres bardzo trudny dla osób starszych, samotnych, nieporadnych życiowo czy dotkniętych bezdomnością. Dlatego apelujemy o zwracanie uwagi nie tylko na osoby śpiące na przystankach czy nocujące w altankach działkowych w mroźne dni, ale także na naszych najbliższych sąsiadów, zwłaszcza, gdy są nimi osoby starsze, schorowane, mieszkające samotnie. W ramach pomocy Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie uruchomił bezpłatny, całodobowy numer informacyjno – koordynujący, 987 pod którym można uzyskać informację o placówkach i noclegowniach przygotowanych do przyjęcia osób w okresie zimowym. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują 23 placówki noclegowe dla osób bezdomnych, w tym 16 dla mężczyzn, 6 dla kobiet oraz 1 tzw. łączona. Łącznie placówki dysponują 809 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 150 osób, co daje łącznie 959 miejsc.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie przypomniał o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą czad (tlenek węgla) oraz przedstawił praktyczne porady w zakresie bezpieczeństwa w sezonie jesienno-zimowym. Ze statystyk straży pożarnej wynika, że każdy sezon grzewczy w Polsce to około stu ofiar tlenku węgla. Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni.

Poniżej, w załaczniku, udostępniamy poradnik wydany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, zawierający podstawowe informacje dotyczące tlenku węgla. 

Pliki do pobrania