Konferencja w szpitalu

24-06-2016

Choroby zakaźne tematem I Konferencji Naukowej w Łańcucie

  Łańcucki Szpital Św. Michała Archanioła ciągle się rozrasta. W nowo wybudowanej auli wykładowej „Centrum Medycznego w Łańcucie" sp. z o.o. z wejściem od ul. Bolesława Żardeckiego już od nowego roku akademickiego będą mogli korzystać studenci Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy w ramach zawartego porozumienia będą realizować praktyczną naukę zawodu na trzech oddziałach klinicznych łańcuckiego szpitala (geriatrycznym, psychiatrii dla dzieci i młodzieży oraz zakaźnym). Po raz pierwszy zorganizowano w niej konferencję naukowo-szkoleniową w dniu 17 czerwca 2016 r. Ma ona zapoczątkować cykl szkoleń i konferencji organizowanych przez Centrum Medyczne w Łańcucie.

  W konferencji wzięło udział ponad pięćdziesięciu uczestników, w większości lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z terenu powiatu łańcuckiego oraz ordynatorów, kierowników, pielęgniarek z oddziałów Szpitala w Łańcucie. Wśród gości obecnych na konferencji Prezes Zarządu „Centrum Medycznego w Łańcucie sp. z o.o. Łukasz Wais witał Starostę Łańcuckiego Adama Krzysztonia, Wicestarostę Barbarę Pilawę-Kraus, Sekretarza Rady Nadzorczej Roberta Kochmana, Przewodniczącego Komisji Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Łańcuckiego Karola Pelca oraz lekarzy wykładowców.

  Prezes Wais podkreślił, że szczególnie zależy mu na rozwijaniu bardzo dobrej współpracy z lekarzami POZ, informowaniu o nowych metodach i standardach leczenia w Szpitalu, co ma się przełożyć na lepszą opiekę dla pacjentów z terenu powiatu łańcuckiego.

Nowi chirurdzy w łańcuckim szpitalu

  Korzystając z okazji, Prezes Wais zaprezentował licznie zebranym uczestnikom konferencji nowego kierownika łańcuckiego Oddziału Chirurgii dra n. med. Marka Furgałę, specjalistę chirurgii ogólnej, który od 1 maja br. rozpoczął pracę w Szpitalu w Łańcucie wraz z trzema specjalistami  chirurgii ogólnej - lek. Andrzejem Chojakiem, lek. Krzysztofem Kapustą i lek. Arturem Kustoszem, który dodatkowo jest specjalistą chirurgii onkologicznej i chorób piersi.

  Lekarze ci, wspólnie z dotychczasowymi specjalistami chirurgii ogólnej, tworzą zespół, który zajmuje się leczeniem szeregu schorzeń chirurgicznych np. tarczycy z biopsją oraz badaniem histopatologicznym, zabiegami usunięcia tarczycy (strumektomii); diagnostyką guzków piersi w postaci biopsji oraz ich usuwaniem techniką małoinwazyjną z badaniem histopatologicznym - mammotomią; diagnostyką endoskopową chorób przewodu pokarmowego, żołądka, dwunastnicy, dróg żółciowych, trzustki i jelita grubego oraz leczeniem chirurgicznym w obrębie schorzeń jamy brzusznej; leczeniem przepukliny z wszczepieniem siatek zabezpieczających struktury powięziowej celem uniknięcia nawrotów; leczeniem nerkozastępczym w przypadku ostrej niewydolności nerek; diagnostyką zmian nowotworowych skóry (czerniak).

Konferencja na ciekawe tematy medyczne

  Uczestnicy konferencji z zainteresowaniem wysłuchali dwóch prezentacji dra n. med. Jerzego Siekluckiego Ordynatora Oddziału Chorób Zakaźnych w „Centrum Medycznym w Łańcucie sp. z o.o. a zarazem Konsultanta Wojewódzkiego w Chorobach Zakaźnych dla Województwa Podkarpackiego, specjalisty chorób zakaźnych, specjalisty pediatrii, zatytułowanych: „Borelioza – współczesne standardy postępowania” oraz „Kilka uwag na temat nowoczesnej terapii WZW typu B i C”. Był to pierwszy w tym miejscu wykład akademicki, który w zwięzłej formie przybliżył potencjalne problemy, z którymi na co dzień mogą stykać się pacjenci zaatakowani przez małego owada – kleszcza. W drugiej prezentacji, odwołując się do badań naukowych, wykazał że nadmierne spożycie alkoholu wciąż jest przyczyną znacznej liczby zgonów związanych z niewydolnością wątroby (marskość) zwłaszcza u ludzi w młodym wieku.

  W kolejnym wykładzie „Zbilansowana płynoterapia - protokół Eras” prof. Mirosław Czuczwar z Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, Kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii przestrzegał przed nadmiernym podawaniem chorym sztucznych płynów w postaci popularnej kroplówki. Podał, że według badań naukowych dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi u dorosłego człowieka około 2,5 litra płynów (przy wadze pacjenta ok. 70 kg). Wszelki nadmiar, jak też skrajny niedobór płynów mogą powodować powikłania przy leczeniu chorego i niepotrzebnie wydłużają jego pobyt w szpitalu oraz podnoszą koszty leczenia.

  Na zakończenie konferencji specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych lek. med. Marcin Hawro Zastępca Ordynatora Oddziału Chorób Zakaźnych Centrum Medycznego w Łańcucie przedstawił wykład „Choroba związana z clostridium difficile – problemy”. Ostrzegał przed nadmiernym stosowaniem antybiotyków, które zaczynają stawać się nieskuteczne w leczeniu i związane są z nimi powikłania. Medycyna zaczyna wracać do naturalnych metod w leczeniu stosując np. przeszczep materiału biologicznego, który to zabieg okazuje się być w tym przypadku najskuteczniejszy.

tekst i fot. Robert Kochman

fot.CM Łańcut