Jubileusz 75-lecia "Ekonomika" w Łańcucie

14-10-2016

Obchody Jubileuszu rozpoczęła uroczysta Msza święta w Kościele Farnym w Łańcucie z udziałem znakomitych gości, wśród nich biskupa Stanisława Jamrozka.
    Następnie uczestnicy zjazdu udali się do szkoły, aby dokonać rejestracji i odnaleźć znajomych sprzed lat... A potem zwiedzanie, odwiedzanie znajomych kątów – znajomych i tych zupełnie nowych, bo przecież przybyły nowe sale lekcyjne, pracownie.
Jak zwykle – oblegane miejsca to pamiątkowe zdjęcia, których autorem, w dużej części, był pan Zbigniew Girszing – niestrudzony kronikarz naszej szkoły i miasta Łańcuta. Z niezmiennym przejęciem oglądano pamiątkowe kroniki szkolne, tabla itp.
    Uroczystą akademię w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie rozpoczęły okolicznościowe przemówienia honorowych gości. W części oficjalnej znalazły się również podziękowania dla dyrektorów Zespołu Szkól nr 3 w Łańcucie, którzy pełnili tę funkcję przez poprzednie lata. Obecny  dyrektor pan Jacek Król wręczył również wiązanki kwiatów szczególnym gościom Jubileuszu –  pani  profesor Marii Kluzowej i pani Helenie Haręży, reprezentującej najstarsze pokolenie absolwentów.
Za założenie zespołu tańca estradowego Ekrol i jego długoletnie prowadzenie podziękowano panu Czesławowi Pantule.
    A potem kolorowe widowisko z udziałem obecnych uczniów i absolwentów – prowadzących koncert, śpiewających, tańczących.
    Mikołaj Kopernik, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Juliusz Słowacki, Maria Curie-Skłodowska – to tylko niektórzy "aktorzy" przedstawienia "Dumni z Polski".
    Poważny, nieco sentymentalny nastrój uległ zmianie, gdy na scenę w kolejnym układzie tanecznym – tym razem "Paso Doble"- wkroczył Ekrol, w swoim "dojrzalszym"składzie, ale z jednakową werwą i gracją.
    Nawiązaniem do nowego kierunku kształcenia szkoły był kolorowy, budzący uśmiech pokaz fryzjerski pod tytułem "Reminiscencje".
    Montaż poetycko-muzyczny "Jest jeden ogród..."przeniósł zebranych w świat wspomnień. Zmieniona scenografia tym razem ukazywała wnętrze domu, do którego, być może po latach, wraca  główna bohaterka przedstawienia. Liryczne teksty korespondowały z piosenkami sprzed lat, z końcowym, niezwykle wymownym utworem M. Grechuty "Świecie nasz."
    I jeszcze tylko scenka szkolna z Boryną. A potem refleksyjny wiersz K. I. Gałczyńskiego:
    "Ile razem dróg przebytych,
    Ile ścieżek przedeptanych..."

    Na zakończenie spotkania – w rytmie  piosenki Maryli Rodowicz "Ale to już było" widzowie, absolwenci wspólnie deklarowali, że "Choć w papierach lat przybyło, to naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami".
    Potem spotkanie w Bursie Szkolnej w Łańcucie. Po wspólnym obiedzie – zwiedzanie PCKPiEZ i część poświęcona wspomnieniom. W dawne lata przeniosła nas niezwykle interesująca opowieść pani Anny Michno, długoletniej nauczycielki historii w Zespole Szkół im. J. Korczaka w Łańcucie, a równocześnie absolwentki naszej szkoły. Potem "liryczny powrót" w mury Ekonomika pani Jolanty Szal-Mach, poetki regionalnej z młodszego pokolenia asolwentów. Emocji dostarczyła zebranym prezentacja najstarszych zachowanych fotografii z życia szkoły, a jej przeciwwagą był pokaz najnowszych humorystycznych scenek z Ekonomika.
    Zapowiedziane w programie uroczystości hasło "Biesiada" dobrze oddawało nastrój doskonałej zabawy, której charakterystyczne cechy to śmiech, "ul rozmów", śpiew i te taneczne korowody, uwiecznione również na zdjęciach.
    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego Jubileuszu i do następnego spotkania!
Tekst: Barbara Smała, fot: ks. A. Ryba, M. Krowicka, E. Soński