Jak palić czyściej węglem i drewnem

11-12-2017

Obecnie przy paleniu wykorzystywane są dwie techniki:
1. Brudne spalanie (kiepska technika palenia) – dochodzi do niego kiedy dokładamy na żar duże ilości paliwa na raz. Wtedy to paliwo smaży się na żarze zamiast poprawnie się spalać. Dym i smród powstaje wtedy, gdy dużą ilość paliwa podpalasz od dołu lub wrzucasz na żar. Całe to paliwo gwałtownie się podgrzewa, naraz uwalniając mnóstwo lotnej smoły, której nie da się dopalić najpierw przez brak wysokiej temperatury, a potem gdy temperatura już jest, przez brak wystarczających ilości powietrza, bo lotnej smoły jest naraz za dużo.
2. Czyste spalanie (poprawna technika palenia) – to każdy sposób, który pozwala lepiej "dopalać dym". Najlepszy efekt daje postawienie brudnej techniki palenia "na głowie", czyli rozpalenie od góry. Wtedy paliwo podgrzewa się powoli, a wszystkie palne gazy nie odlatują w komin, lecz natrafiają na warstwę żaru, gdzie dopalają się w wysokiej temperaturze.

Dlaczego warto palić bez dymu? Najistotniejszy powód to oszczędność paliwa: każdy węgiel (polski, rosyjski, najtańszy i najdroższy) zawiera ~300 kg smoły, z której – przy kiepskim spalaniu – powstaje dym i sadza, natomiast przy poprawnym spalaniu – masz dodatkowe ciepło. Z kolei drewno, aż w 2/3 składa się z palnych gazów. 

Rozpalanie od góry.

Co daje rozpalanie od góry? Wedle dostępnych wyników badań rozpalenie tego samego paliwa w tym samym kotle, ale od drugiej strony zwykle obniża emisję pyłów o ponad 50 proc. Tak banalnie możemy od zaraz zmniejszyć co najmniej o połowę ilość pochodzącego z naszego komina smrodu i smogu za oknem - i jeszcze na tym zarobimy. Spalając dym będziemy mieć w domu zauważalnie cieplej za te same pieniądze!

Zalety rozpalania od góry to:
•    czystsze spalanie czyli brak dymu i smoły, skromniutkie ilości sadzy,
•    o ~50–80% niższa emisja pyłów,
•    ok. 1/3 oszczędności paliwa,
•    brak potrzeby odwiedzania kotłowni po rozpaleniu przez kilka-kilkanaście godzin.


Materiał przygotowany na podstawie strony czysteogrzewanie.pl

Więcej informacji można zaczerpnąć ze strony http://czysteogrzewanie.pl