Finał Szlachetnej Paczki w powiecie łańcuckim

14-12-2017

W dniach 9 -10 grudnia odbywał się w całej Polsce Finał Szlachetnej Paczki - projektu organizowanego przez Stowarzyszenia WIOSNA. Również w powiecie łańcuckim miał miejsce weekend cudów. W rejonie Łańcut i okolice zostało w tym roku obdarowanych 75 rodzin. Na ten niewątpliwy sukces pracowało w tegorocznej edycji 44 wolontariuszy - licealistów, studentów, osób pracujących - wszystkich połączyła jedna idea mądrego pomagania.

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Łańcucie już po raz trzeci właczyli się w to wielkie dzieło, i z pomocą Radnych Powiatu Łańcuckiego oraz kolegów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie, przygotowali "paczkę" dla jednej z rodzin z rejonu Łańcut i okolice.

Do każdej z potrzebujących i włączonych do projektu rodzin trafiła paczka od darczyńcy. Darczyńcami, w tegorocznej edycji w rejonie Łańcut i okolice, okazały się osoby prywatne i grupy przyjaciół, a także instytucje: szkoły, urzędy, firmy. W tym roku wielu Darczyńców było spoza Łańcuta. Są i tacy, którzy przygotowują Paczkę w naszym rejonie rok rocznie od samego początku istnienia tej akcji na terenie powiatu łańcuckiego. Często słyszy się również od Darczyńców, że Paczka "uzależnia" - jak już raz przygotuje się pomoc dla rodziny, będzie robiło się to co roku. Średnia wartość Paczki w naszym rejonie wynosiła ok. 3,5 tys. zł. Otrzymane prezenty wywołały ogromne wzruszenie w domach rodzin potrzebujących, niejednokrotnie również łzy i zaskoczenie z ilości otrzymanych paczek. Czasami nawet nie zastanawiamy się ile radości może sprawić duży komplet kredek albo ulubione draże. Jednak w paczkach znalazły się także większe podarunki, niejednokrotnie do domu trafiało nowe łóżko czy też pralka, nie wspominając o drobniejszych sprzętach AGD, typu mikser czy mikrofalówka. A to wszystko dzięki darczyńcom, którzy okazali się podejść bardzo odpowiedzialnie do prowadzonej akcji. - zauważa Marta Stankiewicz - lider rejonu Łańcut i okolice.

Warto również dodać, że Paczka dla wielu obdarowanych w naszym rejonie rodzin staje się dodatkową motywacją do stawiania czoła codziennym przeciwnościom. Ci ludzie w dniu otrzymania prezentu, który jest przygotowywany specjalnie dla nich, czują się wyjątkowo i szczególnie. Często nie wierzą, że w ich otoczeniu są ludzie, którzy chcieli im pomóc - właśnie im, mimo iż żadna z wybranych do projektu rodzin nie krzyczy o swojej biedzie czy przykrych doświadczeniach, które miały miejsce. Okazało się również, że niejednokrotnie przyczyną biedy nie są jedynie niskie zarobki - może być to także choroba w rodzinie i potrzeba stałej opieki nad cierpiącym, starość, samotność czy też samotne rodzicielstwo. Warto wspomnieć, że tegoroczna edycja na terenie naszego powiatu nie byłaby możliwa, gdyby nie życzliwość wielu osób oraz instytucji, które pomagały w jej przeprowadzeniu. Szczególne podziękowania należy skierować do strażaków z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej na czele z Panem Komendantem oraz Powiatowej Komendy Policji, którzy pomagali rozwozić duże paczki do rodzin. Dodatkowo, co roku zgłaszają się osoby prywatne ofiarowując swój czas i większy samochód, aby w ten weekend rozwozić Paczki do rodzin. Często wymaga to również sił - bo noszenie kartonowych pudełek z zawartością jest niewątpliwie ciężką fizyczną pracą. Od samego początku istnienia Projektu w Powiecie, możemy liczyć na przychylność Pana Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie - w I liceum mieści się magazyn, gdzie Darczyńcy mogą dostarczyć paczki i skąd są one rozwożone później do rodzin. Od trzech lat również firma ARGO przekazuje słodycze dla naszych potrzebujących rodzin. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy także Olę Krzywonos i jej Słodki Barek z watą cukrową. Dodatkowo, są z nami od wielu lat harcerze i harcerki ZHR oraz ZHP, którzy pomagają przy noszeniu Paczek, oraz przygotowaniu upominków dla naszych Darczyńców. Ponadto, swoja chęć pomocy okazali także wychowankowie Domu Dziecka w Łopuszce Małej. Nie mogę również nie wspomnieć o wielu osobach prywatnych, które obdarowały nas ciepłym gestem np. przynosząc słodkości do Paczkowego magazynu czy też zwyczajnie dobrym słowem. Nasi wolontariusze są również otwarci na inne formy pomagania! Podczas naszego Finału zbieraliśmy fundusze na rehabilitację Damiana oraz przeprowadziliśmy zbiórkę nakrętek dla jednej z naszych Paczkowych rodzin - mówi Marta Stankiewicz.
Co prawda tegoroczna edycja dobiegła już końca, jednak emocje wciąż tlą się w sercach wolontariuszy, darczyńców i obdarowanych rodzin. Rejon Łańcut i okolice zaprasza do swej drużyny wolontariuszy na przyszłoroczną akcję.