Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

14-11-2017

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie uprzejmie informuje, że wzorem lat ubiegłych w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku przypada on na 16 listopada 2017 roku. 

W tym dniu  w tut. Stacji  zorganizowany zostanie punkt badań i porad profilaktycznych, w ramach którego w siedzibie PSSE w Łańcucie, ul. Mickiewicza 6, w godz. 8.00 – 13.00 będzie można wykonać nieodpłatnie badania: 
•    pomiaru ciśnienia tętniczego krwi,
•    pomiaru poziomu cukru we krwi,
•    pomiaru masy ciała i określenie wskaźnika BMI,
•    pomiaru zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanych z płuc – aparatem „Smokerlyzer”.
•    ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli, narkogogli (demonstracja jak działają zmysły człowieka po wypiciu alkoholu i zażyciu substancji psychoaktywnych).
   
W trakcie badań będą udzielane porady nt. zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego i innych uzależnień oraz rozdawane będą materiały oświatowo - zdrowotne.

Tysiące palaczy starają się w tym Dniu wytrwać bez palenia, a część z nich przestaje w ogóle palić. Zarówno w Polsce jak i na świecie problem używania tytoniu występuje na bardzo dużą skalę. Zgodnie z najnowszym ogólnopolskim badaniem GIS z 2015 r., do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak  w wieku 15 lat i więcej.  Pozytywnym zjawiskiem jest to, że najmłodsi ankietowani palą najmniej co może być spowodowane zmieniającymi się trendami (modą na niepalenie) oraz ograniczeniami prawnymi związanymi z paleniem tytoniu w miejscach publicznych. 
Dane statystyczne są alarmujące. Na całym świecie wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób, a przeciętna osoba, która wypala do 10 papierosów dziennie, skraca sobie życie o 4,5 roku. Dlatego warto zrezygnować z palenia tytoniu. Organizm nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Układ krążenia już w kilka dni po zaprzestaniu palenia ulega poprawie, a płuca zaczynają oczyszczać się ze szkodliwych substancji.   Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.    
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łańcucie, jak co roku, włącza się w popularyzację obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia.