Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Łańcucie

17-10-2016

14 i 15 października w Łańcucie i Rzeszowie miało  miejsce spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Słowacji Andreja Kiski, Czech Milosza Zemana i Węgier Janosa Adera odbyło się w ramach polskiego przewodnictwa w V4. 
Na Zamku w Łańcucie dyskutowano o strategicznych wyzwaniach polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci wzięli również  udział w panelu poświęconym tożsamości Europy
Przywódcy V4 zwiedzili  Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Złożyli kwiaty przy monumencie upamiętniającym Ofiary Holokaustu i ich anonimowych wspomożycieli oraz zapalili znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu.
W sobotę szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w Grand Hotelu w Rzeszowie na sesji plenarnej, podczas której rozmawiali o bezpieczeństwie rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. W tej sesji udział wzięli również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, w tym Komisarz Europejski ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczowicz.
fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP