99. Rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli

09-03-2018

W Roku Jubileuszowym 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w środę 7 marca 2018 r. w Rzeszowie miały miejsce uroczystości upamiętniające płk. Leopolda Lisa-Kulę. W kościele Świętego Krzyża Ksiądz Biskup Senior Kazimierz Górny przewodniczył Mszy Świętej, podczas której uroczyste ślubowanie złożyły „Orlęta” Związku Strzeleckiego – dzieci w wieku szkoły podstawowej. Następnie na ulicach miasta prawdziwą lekcję patriotyzmu przeżywało około tysiąca dziewcząt i chłopców zrzeszonych w organizacjach paramilitarnych.

Podczas obchodów 99. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli złożyło przyrzeczenie strzeleckie około 450 dziewcząt i chłopców z podkarpackich jednostek strzeleckich. Rotę przyrzeczenia odczytał Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Okolicznościowe wystąpienia oraz odczytanie listów od Premiera Mateusza Morawieckiego i Wicepremier Beaty Szydło. Apel pamięci, salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, pokaz sprawności młodzieży strzeleckiej, składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Płk. Leopolda Lisa-Kuli. Hołd synowi Ziemi Łańcuckiej złożyli Robert Kochman Sekretarz Powiatu Łańcuckiego wraz z Anną Borcz Dyrektorem Zespołu Szkół im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Kosinie, nauczycielami i uczniami szkoły. Obchody zakończyła defilada pododdziałów strzeleckich.

***

Leopold Lis-Kula urodził się w 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa ze Lwowa. Nie mając jeszcze 16 lat, wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim „Lis”. Kula był ulubieńcem marszałka Józefa Piłsudskiego. Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą. Ostatnia akcja pod jego dowództwem miała miejsce 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. W trakcie walk Lepold Lis-Kula został ciężko ranny. Zmarł w wieku 23 lat z powodu upływu krwi. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski pożegnał go wieńcem z napisem: „Mojemu dzielnemu chłopcu – Piłsudski”. Leopold Kula „Lis” został pośmiertnie awansowany na pułkownika.

Tekst zdjęcia Robert Kochman