Z ostatniej chwili
  Materiały dla radnych
  System Zarządzania Jakością

Konwent Samorządów Powiatu Łańcuckiego

Porządek obrad Konwentu obejmował następujace tematy:
1. Porozumienie ws. wspólnego przystąpienia do przetargu na rezerwację częstotliwości radiowych (Szerokopasmowy Dostęp do Internetu w technologii WIMAX).
2. Omówienie zapisów Ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie regulowania własności nieruchomości, które przeszły na własność Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.
3. Współfinansowanie pobytu mieszkańców gmin w izbie wytrzeźwień w Rzeszowie.
4. Projekt „Kraina Łańcut” – Portal Turystyczny– Radny Powiatu Łańcuckiego Mariusz Duliban.

Sieć WIMAX na obszarze 09.2 - Powiat Łańcucki
WiMAX (World Interoperability for Microwave Access) to technologia umożliwiająca szybkie, szerokopasmowe połączenia bezprzewodowe (radiowe) na rozległych terenach - do 50 km od nadajnika. Najważniejszą cechą WiMax jest jego standaryzacja, która ma zapewnić dostęp do szerokopasmowej technologii radiowej stworzonej na użytek klientów, mogących stosować urządzenia różnych producentów. WiMAX jest technologią, która w głównym zamyśle pozwala na zapewnienie dostępu do Internetu w urządzeniach stacjonarnych, w miejscach z brakiem możliwości świadczenia tej usługi w sposób przewodowy.
Zalety WIMAX:
Tanie rozwiązanie dostarczenia „bezprzewodowego Internetu”
Uniezależnienie własnej sieci miejskiej / powiatowej od wpływu operatorów telekomunikacyjnych
NLOS ( brak linii widoczności ) – możliwość instalacji zakończeń radiowych w dowolnym miejscu
Wysoka dostępność łącza wraz z wbudowanymi usługami QoS (priorytet mają usługi czasu rzeczywistego)
Zintegrowane terminale WiMAX + WiFi + VOIP
Scentralizowany system zarządzania dla potrzeb sieci powiatowych, miejskich, gminnych
Wsparcie największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego dla technologii WiMAX
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013.
Realizowane będą następujące rodzaje projektów:
e-usługi publiczne o wymiarze regionalnym i lokalnym (w tym             e-zdrowie, e-edukacja),
e-usługi w administracji publicznej – m.in. elektroniczny obieg dokumentów, podpis elektroniczny,
budowa i wdrażanie platform elektronicznych na poziomie regionalnym i/lub lokalnym,
tworzenie geograficznych Systemów Informacji Przestrzennej dla poziomu regionalnego i lokalnego,
budowa i/lub rozbudowa lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych współdziałających z siecia szerokopasmowa na poziomie regionalnym i/lub krajowym,
tworzenie publicznych punktów dostępu do Internetu,
budowa i/lub rozbudowa lokalnych bądź regionalnych sieci teleinformatycznych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, np.: transmisja satelitarna, radiowa,
budowa, rozbudowa i/lub wyposażenie centrów zarządzania sieciami lokalnymi i regionalnymi.
Korzyści i zalety:
Niezależny system łączności telefonicznej i komputerowej dla jednostek podległych
Elektroniczny obieg dokumentów
Zapewnienie dostępu do internetu socjalnego dla mieszkańców.
Rozwój społeczeństwa informacyjnego
Pobudzenie przedsiębiorczości, konkurencyjności i zwiększenie atrakcyjności regionu
HotSpoty, monitoring, VLAN, inne usługi